Описание
Дружні рецепти для сталого стилю життя!
Міжнародна освітня програма для дорослих
РЕАЛІЗАЦІЯ ПРОГРАМИ
Програма “Стале домогосподарство” реалізується у рамках міжнародного проекту “Освіта для сталого розвитку в дії” українською неурядовою організацією “Вчителі за демократію та партнерство”, міжнародною неурядовою організацією “Глобальний план дій”, (GAP, Швеція) та за підтримки Агенції з питань міжнародного розвитку SIDA (Міністерство закордонних справ Швеції).
Програма є унікальною ініціативою у галузі неформальної освіти для дорослих, яку було розроблено членами GAP з Голландії та США. У Європі програма діє з 1990 року й відтоді поширилася на багато інших країн.
Головна проблема, над якою працюють у рамках програми – зменшення екологічного сліду країн Європи, що в останні кілька десятиліть набагато перевищує здатність біосистеми до самовідновлення.
ГОЛОВНА МЕТА - навчання учасників програми навичкам сталого стилю життя, що допоможуть змінити їх поведінку та повсякденні дії щодо збереження ресурсів планети на більш сталі.
ПРОГРАМА В УКРАЇНІ. ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
В Україні Івано-Франківська область стала першою для впровадження "Сталого домогосподарства". Очікується, що впродовж трьох років, 2013-2015, програмою буде охоплено близько 1 тис. домогосподарств регіону, тобто понад 3 тис. осіб.
УЧАСНИКИ. ЯК ДІЄ ПРОГРАМА
Взяти участь у програмі можуть усі охочі та не байдужі до ідей сталого розвитку громадяни віком від 18 років.
Учасники об’єднуються в ЕКОКОМАНДИ - групи, що складаються з 6-8 осіб. Їх навчання проходить у форматі щотижневих зустрічей, своєрідного “гуртка за інтересами”, за підтримки ведучого – коуча.
Впродовж 2,5-3 місяців команди у повсякденному житті практично застосовують поради програми щодо:
· енергозбереження,
· скорочення відходів,
· сортування сміття,
· зменшення водокористування,
· стежать за безпекою своєї оселі тощо.
При цьому перед та після освоєння кожної теми екокоманди проводять аудити, що дозволяють відстежувати зміни у повсякденному стилі життя.
РЕЗУЛЬТАТИ
Як показує досвід закордонних колег, екокомандам вдається досягти високих результатів в збереженні ресурсів:
· в середньому на 20-40% зменшити кількість відходів,
· на 15-20% скоротити використання чистої води на господарські потреби,
· на 7-15% знизити споживання електроенергії.
У масштабах планети - це обнадійливі цифри!
КОРОТКО ПРО ПОНЯТТЯ СТАЛОГО РОЗВИТОКУ
Прикметник "сталий", що означає здатність підтримувати безперервне існування без погіршення якості, походить ще від стародавніх римлян. Його активне використання в природоохоронній галузі розпочалося із виходом у 1987 році доповіді Міжнародної комісії з охорони довкілля і розвитку «Наше спільне майбутнє».
"СТАЛИЙ РОЗВИТОК забезпечує потреби теперішніх поколінь, не ставлячи під загрозу можливості майбутніх поколінь задовольняти їх власні потреби".
(за визначенням норвезького прем’єр-міністра Гро Харлем Брунтланд та інших членів Міжнародної комісії)