Описание
ДМИТРУШКИ (до 1917 року — Дмитрівське) — село, центр сільської Ради. Розташовані за 2,5 км від автошляху Київ—Одеса і за 7 км на північний схід від районного центру та залізничної станції Умань. Населення — 2319 чоловік. Сільраді підпорядковане с. Пугачівка (до 1946 року — Ксендзівка).
На території села розміщена центральна садиба колгоспу ім. XXII з'їзду КПРС, за яким закріплено 3507 га сільськогосподарських угідь, у т. ч. 3295 га орної землі. Господарство спеціалізується на вирощуванні та відгодівлі свиней. Розвинуте також садівництво та городництво.
В селі працюють середня школа, будинок культури, бібліотека з фондом 10,5 тис. книг, кіноустановка, музейна кімната; лікарня на 50 ліжок з пологовим відділенням, аптека, дитячі ясла й садок; філія зв'язку, ощадна каса, З магазини і чайна, майстерня побутового обслуговування, ветеринарна амбулаторія.
Дві партійні організації налічують 66 комуністів, дві комсомольські — 155 членів ВЛКСМ.
За самовіддану працю 138 трудівників села нагороджено орденами та медалями СРСР, з них двома орденами Леніна — голову колгоспу В. С. Лисенка, орденом Леніна — бригадира рільничої бригади І. К. Василенка, ланкових M. К. Василенко та М. Г. Дарієнко, свинарку П. Г. Тонкоглас, доярку M. С. Однороженко, завідуючого фермою О. М. Коваля, орденом Жовтневої Революції — бригадира І. Г. Бевза та доярку Г. А. Прокопенко.
У XVIII ст. існувало два села: Старі і Нові Дмитрушки. 1842 року їх об'єднано в один населений пункт з назвою — Дмитрівське.
457 жителів села брало участь у Великій Вітчизняній війні, з них 284 — загинуло, 373 — нагороджено орденами й медалями. В 1963 і 1970 роках у Дмитрушках встанов¬лено 2 пам'ятники В. І. Леніну; 1967 року — обеліск Слави односельцям, які віддали життя в боротьбі за владу Рад, свободу й незалежність Вітчизни.
У Дмитрушках виявлено 20 археологічних пам'яток, зокрема, залишки 6 поселень трипільської культури, 6 поселень доби бронзи та 6 слов'янських поселень черняхівської культури. В Пугачівці зберігається пам'ятка дерев’яної архітектури середини XVII ст.— колишня церква.